Ayasofya Nerede?

Ayasofya Nerede?

Ayasofya,  Fatih ilçesine bağlı Sultanahmet semtinde, Sultanahmet Camisi ile karşı karşıyadır.

 

Sultanahmet Nerede başlığı ile Sultanahmet’e ulaşma yollarını anlatmıştık. O yazımıza da bakabilirsiniz.

 

Ulaşım Beyazıt’a, Sirkeci’ye,Cankurtaran’a yada Çatladı Kapı tarafından mümkün olup geriye kalan kısmı ise yürüyerek yada tramvayla halledilebilir.

 

Sultanahmet araba trafiğine kısmi olarak kapalıdır. Aksaray tarafından (Avcılar-Beylikdüzü) gelirken otobüs ile Beyazıt’a kadar gelebilirsiniz. Oradan yürüyerek Cemberlitaş’tan geçerek 10 dk içinde ulaşabilirsiniz. Yürümek istemeyenler için ise tramvaya binip 2 durak sonra inerek Sultanahmet ve Ayasofya’ya  ulaşabilirsiniz.

 

Pazar günleri Aksaray-Beyazıt arası araba trafiğine kapalıdır. Diğer günlerde otobüs ile Beyazıt’a kadar gelebilirken pazar günü Aksaray’da inmek zorundasınız. İndiğiniz yerden tramvayın Aksaray durağına geçerek binebilir ve Sultanahmet durağına 4-5 dakikada ulaşabilirsiniz.

 

Zeytinburnu’ndan kalkan ve Beşiktaş/Kabataş’a kadar devam eden tramvay hattı Sultanahmet semtinin içinden, Ayasofya’nın yanından geçmektedir. Sultanahmet durağında inerek Ayasofya’ya ulaşabilirsiniz.

Beşiktaş tarafından gelirken yine tramvaya binilerek ulaşım sağlanabilir.

 

Atatürk Havalimanı’ndan gelmek için toplu ulaşım olarak metroya binmeniz ve Aksaray durağında inmeniz gerekmektedir. İndiğiniz yerden bir üst cadde (Millet Caddesi) üzerindeki tramvay hattına geçip  Yusufpaşa durağından tramvaya binerek Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz.

Kişisel araba ile gelmek isterseniz yine Beyazıt’a kadar gelip uygun ve güvenli bir yere park edebilir ve geri kalanı dediğimiz şekilde halledebilirsiniz.

 

Kişisel araba ile gelenler için 2.yol ise sahil yolundan gelmektir. Sahil yolu ile Sirkeciye gelip arabanızı otoparka park ederek tramvaya binebilir yada yarım saat yürüyerek Gülhane Parkı önünden Ayasofya’ya ulaşabilirsiniz.

 

Anadolu yakasından gelenler içinde bu yöntem geçerlidir. Vapurla yada Marmaray ile Eminönü-Sirkeciye gelip oradan yürüyerek yada tramvayla Sultanahmet’e ve Ayasofya’ya ulaşabilirsiniz.

 

Ama benim tercihim araba ile gelirken sahil yolundan Çatladı Kapı yazan köprü altından girmek ve Sultanahmet Camisinin altına kadar açık olan yolu araba ile gelip İstanbul Trafik Vakfı’na ait  otoparkına park etmek.

Oradan sonra 1 dk yürüyerek Sultanahmet meydanına ve Ayasofya önüne çıkabilirsiniz. Uygun park yeri ve çok kısa yürüme mesafesi olduğu için bu yol arabası olanlar için daha uygundur. Sultanahmet Cami’sinin alt tarafındaki kapalı avluyu otopark yapmışlar. İstanbul Trafik vakfına bağlı resmi otoparkdır. Güvenlik,sorunsuz bırakabileceğiniz bir yer.

 

Bu yazımızın İngilizceye çevrilmiş halini okumak için tıklayınız.

Click here to read the full article in english.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?