Ayasofya’da İskeleler Sökülüyor

Ayasofya’da İskeleler Sökülüyor

Ayasofya’da İskeleler Sökülüyor.Ayasofya Camii’nde 7 yıldır bulunan iskele tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından söküldü. İskelenin kaldırılmasıyla beraber Melek figürleri de ortaya çıktı.

Ayasofya Camii’nde 7 yıldır bulunan iskelenin sökümüne kısa bir süre önce başlanmıştı. 1993’te ana kubbe onarımı için kurulup 17 yıl kullanılan iskele İstanbul’un 2010 yılında Kültür Başkenti olması üzerine bakanlık talimatıyla kaldırılmıştı. Ancak dev iskele, 2013’te iç duvarların onarımı için yeniden kurulmuştu.

2013’ten bu yana varlığını sürdüren iskele bugün tamamen sökülerek kaldırıldı. İskelenin kaldırılmasıyla beraber melek  figürü de ortaya çıktı.

Kubbeyi taşıyan 4 adet pandantiflerin üzerine çizilen bu melek figürleri sanki kubbeyi taşıyormuş gibi dururlar.

Meleklerin 6 kanadı vardır; 2’si ayağı örten, 2’si yüzü örten ve 2’si uzanmış, uçmaya hazır.

Osmanlı zamanında cami olarak kullanılırken bu figürler silinip kaldırılmamış sadece yüz kısımları kapatılmıştı. Yakın zamanda sadece bir melek figürünün yüz kısmındaki koruyucu kapak çıkarılmış ve çizilen yüzün aynen korunduğu görülmüştü.

İskeleler kaldırılınca ibadet yeri daha çok genişleyecek ve alan açılacaktır. Kubbe altlarında bulunan hat yazılarıda daha net görülür olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?