Dikilitaş Üzerinde Ne Yazıyor?

Dikilitaş Üzerinde Ne Yazıyor?

Sultanahmet meydanında bulunan Obelisk diğer adı ile Dikilitaş üzerinde farklı dilde yazılan bir çok sembol bulunmaktadır. Acaba Dikilitaş Üzerinde Ne Yazıyor?

Obeliskler  üzerinde yazan resimli yazı, yapıldığı ülke olan Mısır’ın o yıllarda kullandığı Hiyeroglif yazısıdır.

Bu yazı yukarıdan aşağıya doğru okunur. Ülkedeki inanç gereği tapılan en büyük tanrı Güneş Tanrısı olan Ra idi. Ve taş üstündeki yazıyı Güneş doğduktan sonra güneş ışınları taşın tepesinden aşağıya doğru aktığı için taş üstündeki yazıyı okuduğu düşünülürdü. Bu taşların ve üstündeki yazıların amacı firavunların ahirete olan inançları idi.İnandıkları tanrılara teşekkür ve onlar için yaptıklarını anlatan bir tasvir diyebiliriz.

Sultanahmet Meydanındaki obeliskin yaklaşık 9 metrelik kısmı kayıptır. Yolda iken mi kırıldı yoksa gemilere konmadan kesilip bilerek mi getirilmedi tam olarak bilinmiyor.

Taş üstünde yazan hiyeroglifin Türkçe diline çevrilmiş hali aşağıdadır. Hangi yüzde ne yazdığını daha net anlaşılması için yön isminden ziyade taşın baktığı taraftaki bir eserin yada binanın ismini yazdık.

Sultanahmet Camiine Bakan Yüz

Güneşin doğduğu sırada sahip olduğu altın renkleri dünyaya yayan Horus’un verdiği kuvveti, serveti, kuvvetli sevgi, saygıyı taşıyan ve Aşağı ve Yukarı Mısır’ın tacına sahip olan ve bizzat Güneş tarafından seçilmiş olan firavun, bu eseri babası Ra için yaptırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İstanbul Ümraniye Posta Kodu

İbrahim Paşa Sarayı’na Bakan yüz

18. sülaleden Yukarı ve Asağı Mısır’ın sahibi 3. Tutmosis, Tanrı Amon’a kurbanını sunduktan sonra Horus’un yardımıyla bütün denizleri ve nehirleri hükmü altına alarak hükümdarlığının otuzuncu yılı bayramında bu sütunu daha nice zamanların getireceği bayramlar için yaptırdı ve dikti.

 

Alman Çeşmesine Bakan Yüz

Gizli ve kutsal ismin her tecellisine mazhar olan tanrı Amon’a kurbanını büyük acz içinde sunduktan sonra, ondan yardımlar dilenerek güneyin dostu, dinin nuru iki tacın sahibi, kudretli hükümdar ülkesinin sınırlarını Mezopotamya’ya kadar götürmeye azmetti.

 

Rektörlük Binasına Bakan Yüz

Tanrı Horus’un lütfuna mazhar olan ve Güneş’in oğlu unvanını taşıyan Aşağı ve Yukarı Mısır’ın hükümdarı olan firavun, kudret ve adaletle bütün ufuklara nur saçtı. Ordusunun önüne geçti. Akdeniz’de dolaştı, bütün dünyayı mağlup etti. Sınırlarını Naharin’e kadar yaydı. Mezopotamya’ya azimle gitti, büyük savaşlar yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?