İstanbul’daki En Eski Tarihi Eser

İstanbul’daki En Eski Tarihi Eser

İstanbul şehrimizde bulunan en eski tarihi eser şehrin kendisinden de eski olan ve Mısırda yapılan Dikilitaş yani obeliksdir.

Mısır Firavunu adına yapılan ve Karnak tapınağı önünde iken sökülüp buralara getirilen bu eser tam 3500 yıllık.

Dikilitaşın en tepesindeki çizimde antik Mısır’ın en büyük tanrısı Kabul edilen Güneş Tanrısı Ra ve onun önünde diz çöken ve dikilitaşı yaptıran firavun resmedilmektedir.

Eserin beyaz renkli olan kaidesi eserin sağlam durması için yapılmış olup o kaide yaklaşık 1600 yıllıktır. Dikiltaş bu kaide  üstündeki 4 bronz ayağın üzerinde dikilir.

Ve bu şehrin en eski tarihi eserinin bir özelliği de Dünyada dikili halde bulunan dikilitaşlar içindeki en büyük olanıdır.

Dikilitaş üzerinde bulunan çizimler Mısır yazısı olarak  bilinen Hiyeroglif yazısıdır.

Alttaki kaide üzerinde bulunan yazılar bir yüze Grekçe diğer yüze Latince olacak şekilde yazılmış ve taşın getirilme hikayesi yazı ve kabartmalarla anlatılmıştır.

Bu dikilitaş en tepesinde  bulunan tunç küre yaşanan deprem sonrası düşmüş tekrar yerine takılmamıştır.

Dikilitaş eskiden Hipodrom şu an da Sultanahmet Meydanı adı verilen noktada bulunmaktadır.

Antik Mısırda taşı adına diktiren Firavunun hikayesinden  buraya getirmeye çalışan Bizans krallarına ve üzerindeki yazıların ne anlama geldiği gibi soruların cevaplarını bir sonraki yazımıza bırakıp obelisklerle ilgi son bir bilgi paylaşıp yazımızı sonlandıralım.

Dikilitaş kimin adına dikilmiş ise onun ismi taşın orta kısmına yazılırdı. Aşağıdaki resimde gördüğünüz kısımda taşın Firavun III. Thutmosis tarafından yaptırıldığı yazmaktadır.

Bu kısım tüm dikilitaşlarda kimlik kısmı diyebiliriz.

III. Thutmosis

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?