Sultanahmet Nerede

Sultanahmet Nerede

Sultanahmet semti İstanbul’un en eski semtlerinden biridir. Genelde semti değilde semtin merkezinde bulunan ve Blue Mosque adı ile turistlerin aradığı Sultanahmet Cami sorulur.

Sur içi dediğimiz Bizans Surları ile çevrelenen eski İstanbul’un denize yakın yerinde bulunur.

Semtin bağlı olduğu ilçenin adı eskiden Eminönü idi.Eminönü ilçesi Fatih ilçesi ile birleştirilerek tamamına Fatih ilçesi adı verilmiştir.

Semtimiz Fatih ilçesine bağlıdır.

Semtimizi doğu tarafından Gülhane Parkı ve Sirkeciye, güney tarafından Cankurtaran semtine, batı tarafında Kadırga semtine ve Çatladı kapı sahil girişine, kuzey tarafından ise Cemberlitaş semti ile komşudur.

Ulaşım Beyazıt semtine, Sirkeci’ye,Cankurtaran semtine yada Çatladı Kapı tarafından mümkün olup geriye kalan az kısım ise yürüyerek yada tramvayla halledilebilir.

Sultanahmet araba trafiğine kısmen kapalıdır. Aksaray tarafından gelirken otobüs ile Beyazıt’a kadar gelebilirsiniz. Oradan yürüyerek 10 dk içinde ulaşabilirsiniz. Yürümek istemeyenler için ise tramvaya binip 2 durak sonra inerek semte ulaşabilirsiniz.

Sultanahmet semtinin içinden geçen tramvayın son durağı Zeytinburnu’dur. Zeytinburnu semtinden yada geçtiği ara duraklardan (Cevizlibağ-Topkapı-Çapa….) binmek mümkündür.

Atatürk Havalimanı’ndan gelmek için metroya binmeniz ve Aksaray durağında inmeniz gerekmektedir. İndiğiniz yerden bir üst cadde (Millet Caddesi) üzerindeki tramvay hattı Yusufpaşa durağından tramvaya binerek Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz.

Araba ile gelmek isterseniz yine Beyazıt’a kadar gelip uygun bir yere park edebilir ve geri kalanı dediğimiz şekilde halledebilirsiniz.

Araba ile gelenler için 2.yol ise sahil yolundan gelmektir. Sahil yolu ile Sirkeciye gelip arabanızı otoparka park ederek tramvaya binebilir yada yarım saat yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Anadolu yakasından gelenler içinde bu yöntem geçerlidir. Vapurla yada Marmaray ile Eminönü-Sirkeciye gelip oradan yürüyerek yada tramvayla Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz.

Tramvay hattının bir ucu Zeytinburnu demiştik. Diğer ucu ise Beşiktaş-Kabataş’dır.

Ama benim tercihim araba ile gelirken sahil yolundan Çatladı kapı yazan köprü altından girmek ve Sultanahmet Camisinin altına kadar açık olan yolu araba ile gelip İstanbul Trafik Vakfı otoparkına park etmek.

Oradan sonra 1 dk yürüyerek Sultanahmet meydanına çıkabilirsiniz. Uygun park yeri ve çok kısa yürüme mesafesi olduğu için bu yol arabası olanlar için daha uygundur. Sultanahmet caminin alt tarafındaki kapalı avluyu otopark yapmışlar. İstanbul trafik vakfına bağlı resmi otopark olup sorunsuz bırakabileceğiniz bir yer.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?