Sultanahmet

Sultanahmet

Bir önceki yazımızda “Sultanahmet Nerede?” bu tarihi semtin yerini ve ulaşımı hakkında bilgi vermiştik.

Sultanahmet semti içinde tarihi ve turistik bir çok eseri barındıran, eski filmlerimizin bir çoğunun geçtiği mekanlardan biridir.

Semtin adı ile ilk başta 6 minaresi ile göze çarpan Sultanahmet Cami gelir.

Hemen bu caminin karşısında muhteşem görkemiyle Ayasofya, Ayasofya’nın hemen arkasında ise Topkapı Sarayı arzı endam eder.

Ayasofya içinde hemen sağ tarafında  Padişah ve Şehzade türbeleri bulunmaktadır. Giriş ücretsizdir.

Saraya giderken daha girmeden Ayasofya’nın hemen arkasında olan Topkapı Sarayı dış surlarına sırtını dayamış tarihi bir sokak görürsünüz. Soğuk Çeşme Sokağı. Bu sokakta tarihi evleri görebilir sokaktan aşağı doğru inince Gülhane Parkı girişine ulaşabilirsiniz.

Topkapı Sarayının ilk kapısından girince hemen solunuzda Aya İrini vardır. Bu tarihi mekanın akustiği çok iyi olduğu için bazı gösterilerde burası kullanılmaktadır. Ziyarete kapalıdır.

Aya İriniyi geçip Topkapı Sarayı’nın ikinci kapısına doğru giderken sol tarafta eski tarihi Darphane binası bulunmaktadır.. Darphane yanından aşağı inen sokak üzerinde ise Dünyaca ünlü Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Bu sokağın sonunda ise Gülhane Parkının giriş kapısına ulaşırsınız.

At Meydanı diye isimlendirilen eskinin Hipodromu ise hemen Sultanahmet Cami’sinin yanındadır.

Bizans zamanında burası devasa bir Hipodrom olup filmlerde gördüğümüz atların çektiği arabalar ile yarışlar yapılırdı.

Bu meydanda devasa iki anıt vardır. Dikilitaş olarak isimlendirilen bu taşların tarihi bu semtteki en eski anıtlar olduğunu gösterir.

Bu iki dikilitaşın ortasında Yılanlı Sütun diye adlandırılan ama şu anda büyük kısmı olmayan bir tarihi eser görürsünüz.

Alman Kralı tarafından hediye edilen Alman Çeşmesi de yine bu meydandadır.

Dikilitaşlar , Alman Çeşmesi ve Yılanlı Sütun ayrı bir yazımızda ayrıntılı işlenecektir.

Bu meydanın sol tarafında eskinin İbrahim Paşa (Pargalı İbrahim) Sarayı şimdinin ise Türk İslam Eserleri Müzesi vardır.

Şu an sadece kalıntıları kalan ve Ayasofya’nın denize bakan güney tarafında kalan Bizans Sarayı kalıntıları ve yine Ayasofya’nın kuzey köşesinde olan  Million taşı da bu semtin içindedir.

Million Taşı’nın olduğu yerin hemen arkasında ise Yere Batan Sarnıcı sizi yaz sıcaklarında serin bir gezinti yapma imkanı sunar.

Ayasofya ve Sultanahmet Cami arasında Hürrem Sultan Hamamı’nı görürsünüz. Şu anda halı müzesi olarak hizmet vermektedir.

Tramvay hattının bulunduğu yolun üzerinde sol tarafta Firuzağa Cami vardır. Bu cami ile Sultanahmet Cami müezzinleri ezanı karşılıklı okurlar.

Sultanahmet hakkında ayrıntılı olarak yazacak diğer yazılarımızda buluşmak üzere…

 

Bu yazımızın İngilizceye çevrilmiş halini okumak için tıklayınız.

Click here to read the full article in english.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?