Yedi Tepe İstanbul

Yedi Tepe İstanbul

Bu yazıyı okuyanlar içinde yıllardır İstanbul’da yaşayanlar vardır.

Acaba içinde yaşadığımız bu güzel ve gizemli şehri ne kadar tanıyabiliyoruz?

İstanbul yedi tepe. Bu sözü artık gerek yeni şarkılardan gerekse de bazı dizilerin müziklerinden duyuyoruz. Tamam yedi  tepe. Ama bu tepelerin adı nedir ve nerelerdedir?

Bu soruyu sorduğum kişiler genelde hemen Çamlıca tepesi diye cevap verirler. Halbuki Çamlıca İstanbul’da değildir.

Şaşırdınız değil mi? Boğazın diğer yakasındaki üzerinde dev antenlerin olduğu , güzel manzaralı Çamlıca tepesi nasıl İstanbul’da olmaz. Çünkü ilk ve gerçek İstanbul yani Sultan Fatih’in fethettiği Bizans toprakları olan İstanbul, surların içinde kalan kısımdır.

Sirkeci-Eminönü’nden Topkapı surlarına oradan da Eyüp- Halice inen surların içinde kalan kısımdır İstanbul. İşte bu surlar içindedir 7 tepe. Ve her tepenin üstünde bir taç gibi bir mimari şaheser vardır.

Necip Fazıl Kısakürek’in ”Canım İstanbul” şiirinde ”Yedi tepe üstünde zaman bir gergef işler/Yedi renk, yedi sesten sayısız belirişler” ifadeleriyle yer verdiği, Nazım Hikmet’in hasretini ”Yedi tepeli şehrimde bıraktım gonca gülümü” diyerek dile getirdiği İstanbul’un üzerine kurulduğu 7 tepe, Tarihi Yarımada’da bulunuyor.

 Tabi ki sadece 7 tepe değil İstanbul’u İstanbul yapan özellik.

Kökeni milattan önce 4 binli yıllara dayanan ve üzerinde kurulan medeniyetlerin her zaman gözbebeği olmuş tarih ve medeniyetler beşiğidir İstanbul. Şimdilerde yapılan Metro çalışmalarında Yenikapı sahilinde çıkarılan Ve dünyanın en eski kalıntılarından olduğu söylenen gemi ve diğer tarihi eserler tüm dünyanın her zaman üzerimizde olan gözlerini daha dikkatle bir daha çevirmelerini sağlamıştır.

İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı-Önce hafiften bir rüzgar esiyor; Yavaş yavaş sallanıyor, Yapraklar, ağaçlarda…. diyen Orhan Veli’nin şiirlerini mırıldanarak fakat bu sefer gözlerimizi daha bir dikkatle açıp şehri temaşaya başlayalım.

Bir hatırlatma daha yapalım. Bizans Dönemindeki 7 tepe kavramı ile Osmanlı zamanındaki tepelerin yerleri ve isimleri farklılık göstermektedir.Biz genel olarak kabul edilmiş 7 tepeyi yazacağız.

 

Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul! Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer. Ömrüm oldukça gönül tahtına keyfince kurul! Diyen İstanbul aşığı Yahya Kemalinin şiirlerini de  yanımıza alıp başlayalım ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ambleminde yer alan 7 küçük üçgenin de simgelediği Tarihi Yarımada’daki 7 tepenin ve şehrimizin gizemini çözmeye…

 

  1.TEPE , Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Camiinin bulunduğu tepedir.

Bizans’ın  ve sonrasında kurulan Osmanlı İmparatorluğunun merkezi olmuş bir yerdir. Bu tepede meşhur dikilitaşlar , At meydanı, Topkapı Sarayı, Aya İrini, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camisi, İbrahim Paşa Sarayı, Milion Taşı, Alman Çeşmesi, , İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Cağaloğlu Hamamı bulunmaktadır. Tepenin etekleri dediğimiz güney ucunda Küçük Ayasofya Camisi ile , Bukoleon Sarayı, kuzey ucunda ise Yeni Cami, Sirkeci Garı da bulunuyor.

2.TEPE,Çemberlitaş ve Nuriosmaniye Camiinin bulunduğu tepedir. Bu tepede, Kapalıçarşı, Binbirdirek Sarnıcı, Çemberlitaş Hamamı, Çorlulu Ali Paşa Camisi ve medresesi, Çinili Han, bulunmaktadır. Tepenin alt kısmında yani eteklerinde ise Mısır Çarşısı bulunmaktadır.

3.TEPE, Beyazıt Camii, Üniversite ve Süleymaniye’nin bulunduğu tepedir. İstanbul coğrafyasında en belirgin üç tepeden biridir. İkinci tepenin batısında deniz seviyesinden 50-60 metre yüksekliğe ulaşan bu tepe, altıncı ve yedinci tepelerle birlikte kentin en yüksek sırtını oluşturur. Bu tepede yer alan anıt eserlerin başında, tepeyi işaretleyen ve Mimar Sinan eseri olan 1557 tarihli Süleymaniye Camisi gelir. Tepede, Beyazıt Camisi, İstanbul Üniversitesi, Laleli Camisi, Çukurçeşme Hamamı, Süleymaniye Külliyesi, Mimar Sinan Türbesi ve Zeyrek Camisi bulunuyor.

4.TEPE, 4- Fatih Camiinin bulunduğu tepedir. Kentin en yüksek noktalarından birisidir. Dördüncü tepedeki başlıca anıt eserler, Fatih Camisi, Bozdoğan Kemeri’dir.

5.TEPE, Yavuz Selim Camiinin bulunduğu tepedir. Bu tepede, Yavuz Sultan Selim Camisi, Fethiye Camisi, Kariye Camisi, Fener Rum Patrikhanesi yer alıyor.

6.TEPE, Edirnekapı semtinde, Mihrimah Sultan Camiinin bulunduğu tepedir. Kentin en yüksek kotuna, 70. metreye ulaşılır. Bu noktada Mihrimah Sultan Camisi bulunur. Tekfur Sarayı, bu tepenin Bizans dönemine ait odak noktasıdır.

7.TEPE, Cerrahpaşa semtinin (Haseki Hastanesi ve çevresi) bulunduğu tepedir. Diğer altı tepeden coğrafi sınırlarla ayrılarak Marmara Denizi’ne yönlenir. Denizden 60. metreye kadar yükselen bu tepe, dördüncü ve altıncı tepelerden derin bir vadiyle ayrılmaktadır. Osmanlı döneminde, buraya Haseki Külliyesi ve imareti,Haseki Sultan Camisi ve Bayrampaşa mescidi yapılmıştır.

Evet, 7 tepemiz bunlar. Gerçi bu tepelerin çevresinde adını yazamadığımız daha bir çok tarihi eser var. Tarihi yarımada dediğimiz ve benimde çocukluğumu geçtiği tepeler diyarı bir gün değil en az 1 hafta gezilerek anlaşılabilir.

  Bunlardan başka, İstanbul’da surların dışında kalan ünlü tepeler şunlardır:
Beykoz’da Yuşa Tepesi, Rumelihisarı’ndaki Şehitlik Tepesi, Sarıyer’de Maden Tepesi, Paşabahçe’de Karlıtepe, Beyoğlu’nda Tepebaşı ve Fetihtepe; Şişli’de Hürriyet Tepesi, Gayrettepe, Esentepe, Kuştepe, Kağıthane’de Nurtepe, Şirintepe Seyrantepe, Gültepe, Çeliktepe; Kadıköy’de Fikirtepe, Göztepe; Usküdar’da lcadiye Tepesi, Sultantepe, Nakkaştepe, Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca tepeleri.

 

Bu yazımızın İngilizceye çevrilmiş halini okumak için tıklayınız.

Click here to read the full article in english.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?